168k views
5 votes
Mindy buys ribbon at a cost of $1 per 18 inches. At this rate, how many yards of ribbon can she buy for $20?

1 Answer

2 votes

$1 ---> 18 inches

$20 ---> x inches of ribbon


\begin{gathered} x*1=18*20 \\ x=360 \end{gathered}

answer:

360 inches of ribben for $20

User Yeasayer
by
4.8k points