Problem
A 6 pack of straw hats cost $23.96 what is the unit rate rounded to the nearest cent​
Solution
For this case we can find the unit rate with the following operation:
![(23.96)/(6units)=3.99](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/wqtuc5ce37vkzw4hyahgajvkwc6izsfeni.png)
So then we can conclude that each unit costs 3.99$ rounded to the nearest cent