41.8k views
2 votes
A 6 pack of straw hats cost $23.96 what is the unit rate rounded to the nearest cent

User Jgindin
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Problem

A 6 pack of straw hats cost $23.96 what is the unit rate rounded to the nearest cent​

Solution

For this case we can find the unit rate with the following operation:


(23.96)/(6units)=3.99

So then we can conclude that each unit costs 3.99$ rounded to the nearest cent

User Iamsujit
by
4.8k points