75.6k views
4 votes
$8 for 2 lb of rice as a unit rate

User Lee Berger
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

According to the given problem, 2 lb of rice costs $8. To find the unit rate, we just have to divide


(8)/(2)=4

Therefore, the unit rate is $4 per pound.

User Hous
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories