8.7k views
0 votes
The unit price for the 16 ounce package is approximately?

The unit price for the 16 ounce package is approximately?-example-1
User Jabroni
by
8.7k points

1 Answer

5 votes

To find:

The unit price for the 16-ounce package.

Solution:

The price of a 16-ounce pack is $1.69. So, the rate of the package per ounce is given by:


(1.69)/(16)=0.106\text{ dollars per ounce}

Thus, the rate of the 16-ounce pack is 0.106 dollars per ounce.

User Ptownbro
by
7.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories