59.5k views
4 votes
Which is a better buy, 3 pounds of potatoes for $1.80, or a 10 pounds of potatoes for $6.00?

User Hgdean
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

Data:

• Option A: 3 pounds of potatoes for $1.80

,

• Option B: 10 pounds of potatoes for $6.00

Procedure:

0. We have to know how many pounds are given per dollar for each option to be comparable.

Option A:


(3)/(1.80)=(5)/(3)=1.67

Option A gives 1.67 pounds per dollar.

Option B:


(10)/(6)=(5)/(3)=1.67

Option B gives 1.67 pounds per dollar.

Answer: As both options have the same amount of pound per dollar, both are the same buy.

User Kristina Stefanova
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.