17.3k views
1 vote
Megan paid $2.13 for 4 pounds of bananas. How much did she pay per pound?

User WY Hsu
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Megan paid $2.13

4 pounds of bananas


\begin{gathered} P=\frac{2.13\text{ \$}}{4\text{ pounds}} \\ P=0.5325\text{ \$/pound} \end{gathered}

The answer would be 0.5325 $/pound

User Arild
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.