226k views
5 votes
Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $43/10 gal or$62.05/15 galThe ? deal is better. The unit rate of the better deal is $

User Phyxx
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

$43 per 10 gallon

Let's divide the dollar amount by gallons to get unit rate.

Thus,

43/10

= 4.3 dollars per gallon

Then,

62.05 dollars per 15 gallons, we can divide same way to get the unit rate. Thus,

62.05/15 = 4.14 dollars per gallon

Obviously, the 2nd one is the better deal!

The unit rate is $4.14 per gallon.

User Raeisi
by
5.3k points