134k views
4 votes
Find the cost of cat food for a 29-day supply, a 30-day supply, and a 31-day supply. 29-day - $$ 29 Days - $$ 30-day - $$ 30 Days - $$ 31-day - $

Find the cost of cat food for a 29-day supply, a 30-day supply, and a 31-day supply-example-1

1 Answer

6 votes

EXPLANATION

Let's see the facts:

Number of cats ----> 2

Rover ---> 3/4 food/day

Bobo ---> 1/2 food/day

Cat food cost = $5.00/ 3 cans --> Sold by pack of 3 cans

First, we need to calculate the daily cost of food for each cat:

Dividing 5 by 3 cans give us the cost by can:

5/3 = 1.66 $/can

Each day consumption for both cats = 0.75+0.5 = 1.25 can

Both cats consume 1.25 cans by day

For 60 days both cats consume = Number of cans in 60 days.

We need to apply the unitary method as shown as follows:

Number of cans in 60 days:

1.25*60 = 75 cans

Then, cans are sold in a pack of three at a cost of $5.00

Dividing 75 by 3 give us the number of packs: 75/3 = 25 packs

Multiplying 25 by 5 give us the cost for 25 packs ---> 25 x $5 = $125

Hence, It would cost $125 for a 60 day supply of food.

User Osbert
by
5.1k points