EXPLANATION
Let's see the facts:
Number of cats ----> 2
Rover ---> 3/4 food/day
Bobo ---> 1/2 food/day
Cat food cost = $5.00/ 3 cans --> Sold by pack of 3 cans
First, we need to calculate the daily cost of food for each cat:
Dividing 5 by 3 cans give us the cost by can:
5/3 = 1.66 $/can
Each day consumption for both cats = 0.75+0.5 = 1.25 can
Both cats consume 1.25 cans by day
For 60 days both cats consume = Number of cans in 60 days.
We need to apply the unitary method as shown as follows:
Number of cans in 60 days:
1.25*60 = 75 cans
Then, cans are sold in a pack of three at a cost of $5.00
Dividing 75 by 3 give us the number of packs: 75/3 = 25 packs
Multiplying 25 by 5 give us the cost for 25 packs ---> 25 x $5 = $125
Hence, It would cost $125 for a 60 day supply of food.