125k views
8 votes
An 8-pack of dish towels costs $13.84. What is the unit price?

User Noctua
by
7.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$1:73

Explanation:

divide 13:84 by 8 then you will get $1:73

User Smbear
by
6.4k points
4 votes

Answer:

$1.73 per dish towel

Explanation:

I did $13.84 divided by 8 dish towels, which is $1.73! :)

Also : Is it bad that I don't know what dish towels are...? I know what kitchen towels are, but dish towels??!

User Joeann
by
7.8k points