125k views
8 votes
An 8-pack of dish towels costs $13.84. What is the unit price?

User Noctua
by
8.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$1:73

Explanation:

divide 13:84 by 8 then you will get $1:73

User Smbear
by
7.8k points
4 votes

Answer:

$1.73 per dish towel

Explanation:

I did $13.84 divided by 8 dish towels, which is $1.73! :)

Also : Is it bad that I don't know what dish towels are...? I know what kitchen towels are, but dish towels??!

User Joeann
by
9.2k points

Related questions

asked Feb 12, 2021 168k views
Nerxis asked Feb 12, 2021
by Nerxis
7.5k points
2 answers
5 votes
168k views
2 answers
2 votes
71.1k views