151k views
1 vote
Hello! I need help with this questionYour two-day-pass to a theme park is 76.50. this is 31.41 less than your uncle’s Two-day-pass. What is the price of you uncles pass

1 Answer

3 votes

$107.91

1) Gathering the data

Your 2 Day Pass: $76.50

Uncle's 2 Day Pass: x

2) We can write out the following equation with these pieces of information, considering that my 2-day pass is $31.41 cheaper than uncle's:


\begin{gathered} x=76.50+31.41 \\ x=107.91 \end{gathered}

If my pass is cheaper than my uncle's in $31.41, to find out my uncle's pass I need to add up that difference.

3) So my uncle's pass is $107.91

User Richard II
by
4.6k points