71.9k views
5 votes
? I do not know how to do this question

? I do not know how to do this question-example-1
User Naqushab
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

$12 admission

$11.50 lunch

$1.50 for each workshop, "n" is the number of workshop tickets

and he had $35.00 to spend

first we have to add the expenses, which cannot be more than what Jerry had to spend


12.00+11.50+1.50n\leq35.00

User Esteban Herrera
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories