151k views
3 votes
bags of red apples cost $3 more than bags of green apples Zach ordered five bags of apples in three bags of green apples from a local grocery store the total cost of the order was $70 let a represent the cost of a bag of red apples write an expression for the cost of five bags of red apples use the variable a to write an expression for the cost of a bag of green apples write an expression for the cost of three bags of green apples write an equation to show the cost of five bags of red apples and 3 bags of green apples was $70

User Karser
by
8.5k points

1 Answer

3 votes

We know that bags of red apples cost $3 more than bags of green apples. We express this as follows.


r=g+3

Where r is red apples and g is green apple.

We also know that Zach ordered five bags of red apples and three bags of green apples. The total cost was $70. We express this as follows.


5r+3g=70

So, to have the expression of a bag of red apples, we just solve for r.-


\begin{gathered} 5r+3g=70 \\ 5r=70-3g \\ r=(70-3g)/(5) \end{gathered}

Since the problem calls a the red apples, we express it as follows.


a=(70-3g)/(5)

This expression represents the cost of a bag of red apples.

Now, let's solve the expression for 3g.


\begin{gathered} 5a+3g=70 \\ 3g=70-5a \end{gathered}

This expression represents the cost of three bags of green apples.

At last, the expression that represents the sum of the cost of five bags of red apples and 3 bags of green apple was $70.


5a+3g=70

There you have all the expression asked. Notice that the problem just asks for expression not for specific values for the variables.

User Karl Stephen
by
7.7k points

No related questions found