138k views
4 votes
Trey buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $56 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?Use p for the number of pounds Trey will buyWrite your answer as an inequality solved for p.

1 Answer

6 votes

Answer:

p≥8

Explanation:

The cost of a pound of candy = $7

The cost of p pounds of candy = $7p

Trey will spend at least $56 on candy. This means he can spend exactly or greater than $56.

The inequality representing this problem is:


7p\ge56

To solve the inequality for p, divide both sides by 7.


\begin{gathered} (7p)/(7)\ge(56)/(7) \\ p\ge8 \end{gathered}

Trey can buy 8 or more pounds of candy.

User Jayanta
by
9.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories