60.7k views
5 votes
Peter bought 8 apples for $45. Find the unit rate of apples.

User TBhavnani
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

The Solution:

Given:

8 apples = $45

Required:

Find the cost of one apple.


1\text{ apple }=(45)/(8)=5.625\approx\text{ \$}5.63

Answer:

$5.63

User Seelenvirtuose
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories