60.7k views
5 votes
Peter bought 8 apples for $45. Find the unit rate of apples.

User TBhavnani
by
4.8k points

1 Answer

2 votes

The Solution:

Given:

8 apples = $45

Required:

Find the cost of one apple.


1\text{ apple }=(45)/(8)=5.625\approx\text{ \$}5.63

Answer:

$5.63

User Seelenvirtuose
by
4.8k points