201k views
4 votes
A candy company sells cases of chocolate bars. the company has cost of $30,000 and each case of chocolate bars cost an additional $5 to make. the company sells each case for a $10. the graph of a system of equations representing this company's cost and revenue, for manufacturing and selling x cases of chocolate bars is shown.how many cases of chocolate bars will the company need to sell in order for costs and revenue to be equal.

A candy company sells cases of chocolate bars. the company has cost of $30,000 and-example-1
User Wizuriel
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

We have two functions:

- The cost function C(x) that can be described as the fixed cost ($30,000) plus the variable cost (the unit variable cost per unit times the units, 5x)


C(x)=30000+5x

- The revenue function R(x) which is the price times the number of units.


R(x)=10x

We have to find x for which cost and revenue are the same.

This can be expressed mathematically as C(x) = R(x).

We then can solve it as:


\begin{gathered} C(x)=R(x) \\ 30000+5x=10x \\ 30000=10x-5x \\ 30000=5x \\ x=(30000)/(5) \\ x=6000 \end{gathered}

This means that the company has to sell x = 6000 chocolate bars to break even (costs = revenue).

Answer: 6000 chocolate bars.

User Jaco Van Niekerk
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories