r: Amount of raisins used (in lbs)
a: Amount of almonds used (in lbs)
Total lbs used: 12
Raisins cost: 5.10 per lb
Almonds const: 3.30 per lb
From the problem, we know that:

If the mixture cost 3.90 per lb, and we have 12 lbs of the mixture, then the total cost is:

Then, we have another equation:

From equation (1):

Using (3) on (2):

Solving this equation for r:

Using this result on (3):

Answer:
Siobhan used 8 lbs of almonds and 4 lbs of raisins.