15.5k views
5 votes
A 30 - ounce jar of salad dressing cost $ 2.39. A 3r - ounce jar costs $ 2.14, and a 13 - ounce jar cost $ 1.42. To the nearest cent, What is the cost per ounce of each size jar? Which is the best buy?

User Mibrahimy
by
8.8k points

1 Answer

2 votes

we can find the cost per ounce using cross multiplication

1.jar


\begin{gathered} 30\longrightarrow2.39 \\ 1\longrightarrow x \end{gathered}

where x is the cost per ounce


\begin{gathered} x=(1*2.39)/(30) \\ x=0.079 \end{gathered}

The cost per ounce is $0.08

2.Jar


\begin{gathered} 24\longrightarrow2,14 \\ 1\longrightarrow y \end{gathered}

where y is the cost per ounce


\begin{gathered} y=(1*2,14)/(24) \\ y=0.089 \end{gathered}

The cost per ounce is $0.09

3.Jar


\begin{gathered} 13\longrightarrow1,42 \\ 1\longrightarrow z \end{gathered}

where z is the cost per ounce


\begin{gathered} z=(1*1,42)/(13) \\ z=0.109 \end{gathered}

The cost per ounce is $0.11

the best buy is the first jar because it's cheaper per ounce

User Eifion
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories