206k views
2 votes
jaya's coach agreed to buy ice cream for all of the team members. Ice cream cones cost $2.80 each. Write and solve an equation to find how many cones. c the coach can buy with $42

1 Answer

2 votes

Let 'c' be the number of cones that the coach can buy. Since each ice cream cone costs $2.80, then we have the following expression:


2.8c

Now, the coach has $42, then we can write the following equation:


2.8c=42

To solve for 'c', we just have to move the coefficient 2.8 to the right side doing its opposite operation: division:


\begin{gathered} 2.8c=42 \\ \Rightarrow c=(42)/(2.8)=15 \\ c=15 \end{gathered}

therefore, the coach can buy 15 ice cream cones with $42

User Joyfulgrind
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.