Answer:
(a) 6.2% compounded annually: $5474.78
(b) 6.2% compounded semiannually: $5524.52
(c) 6.2% compounded quarterly: $5550.32
Explanation:
For an investment at compound interest, the value of the investment at the end of t years is calculated using the formula:

Given:
• Principal Amount = $3,000
,
• Time = 10 years
(a)6.2% compounded annually
• Rate = 6.2% = 0.062
,
• k=1 (Annually)

If the interest rate is 6.2% compounded annually, the value of the investment at the end of 10 years is $5474.78.
(b)6.2% compounded semiannually
• Rate = 6.2% = 0.062
,
• k=2 (semiannually)

If the interest rate is 6.2% compounded semiannually, the value of the investment at the end of 10 years is $5524.52
Part C: 6.2% compounded quarterly
• Rate = 6.2% = 0.062
,
• k=4 (quarterly)

If the interest rate is 6.2% compounded quarterly, the value of the investment at the end of 10 years is $5,550.32
Part D: 6.2% compounded monthly