42.8k views
2 votes
A supermarket had bags of red grapes for $8.55 for 3. The also had bags ofgreen grapés priced at $11.64 for 4. Which type of grape is most expensive?

User Dynamitem
by
7.9k points

1 Answer

1 vote

A supermarket had bags of red grapes for $8.55 for 3. The also had bags of

green grapés priced at $11.64 for 4. Which type of grape is most expensive?

Find out the unit price (divide the total cost by the number of bags)

Red grapes

8.55/3=$2.85 per bag

Green grapes

11.64/4=$2.91 per bag

compare

2.91 > 2.35

therefore

green grapes is most expensive

User Eid
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories