Let:
• b ,be the cost of a burger
,
• t, be the cost of a taco
"3 Burgers and 5 tacos for 24.75" means:
![3b+5t=24.75](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/72uce5snlsb4sxu7ljw5ouj37d02jflyeu.png)
And "a burger is the price of two tacos" means:
![b=2t](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/j7k6me0ivuruitpg2g4ra1cws3ebve2y6l.png)
Substituting in the first equation and solving for t, we get:
![\begin{gathered} 3b+5t=24.75 \\ \rightarrow3(2t)+5t=24.75 \\ \rightarrow6t+5t=24.75 \\ \rightarrow11t=24.75 \\ \rightarrow t=(24.75)/(11) \\ \Rightarrow t=2.25 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/1apk7b6dbh5gv2xi30jbxi3qg0kymccp63.png)
Using this in our second equation,
![\begin{gathered} b=2t \\ \rightarrow b=2(2.25) \\ \Rightarrow b=4.50 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/opc0j21y5uwezrlvzqw8xfm5xbnppr6jtd.png)
We get that burgers cost $4.50 and that tacos cost $2.25