115k views
2 votes
A sales executive for a financial firm earns a base salary of $3,000 per month plus a commission of 2% on all sales s in dollars. Find a linear model for the total monthly salary T (in dollars) earned by the executive in terms of the total sales s.T = ________How much will the executive earn (in dollars) in a month for which sales were $90,000?$ __________

1 Answer

2 votes

\begin{gathered} T=3000+0.02s \\ 4800 \end{gathered}

Step-by-step explanation

Step 1

set the equation

let s represent the total sales

let T represents the monthly salary

so,

monthly salary= base salary + commisions

replace

T=3000+(2 % of the sales)


\begin{gathered} T=3000+(2)/(100)s \\ T=3000+0.02s \end{gathered}

Step 2

now, to know how much money the salary will be,

Let

sales= s= 90000


\begin{gathered} T=3000+0.02s \\ T=3000+0.02(90000) \\ T=3000+1800 \\ T=4800 \\ 4800 \end{gathered}

I hope this helps you

User Eugeniu Torica
by
7.3k points