97.3k views
1 vote
A 3-pack of granola bars costs $2.91. What is the unit price?

User Akaphenom
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

We know that

• 3-pack granola bars cost $2.91.

To find the unit price, we just have to divide.


(2.91)/(3)=0.97

Therefore, the unit price is $0.97.

User Tashie
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories