97.3k views
1 vote
A 3-pack of granola bars costs $2.91. What is the unit price?

User Akaphenom
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

We know that

• 3-pack granola bars cost $2.91.

To find the unit price, we just have to divide.


(2.91)/(3)=0.97

Therefore, the unit price is $0.97.

User Tashie
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.