menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A teacher pays $79 for 10 packs of glue sticks. What is the price per pack?
asked
Jan 24, 2023
226k
views
3
votes
A teacher pays $79 for 10 packs of glue sticks. What is the price per pack?
Mathematics
college
U Rock
asked
by
U Rock
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer: 7.9
Explanation:
79 \ 10 = 7.9
Angelzzz
answered
Jan 26, 2023
by
Angelzzz
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$7.90
Divide 79 into 10 which gives you 7.90.
Check the answer 7.90 multiplied by 10 gives $79
Chris Stryker
answered
Jan 30, 2023
by
Chris Stryker
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 17, 2020
216k
views
Mrs.Eng bought 4 packs of glue sticks. Each pack has 5 glue sticks. Her class uses 2 of the glues sticks for a project. How many glue sticks are left?
Elthwi
asked
Dec 17, 2020
by
Elthwi
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
216k
views
asked
Sep 21, 2021
50.2k
views
Mrs. Eng bought 4 packs of glue sticks. Each pack has 5 glue sticks. Her class uses 2 of the glue sticks for a project.
VVS
asked
Sep 21, 2021
by
VVS
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
50.2k
views
asked
Jul 17, 2022
5.9k
views
Mrs. Eng bought 4 packs of glue sticks. Each pack has 5 glue sticks. Her class uses 2 of the glue sticks for a project. How many glue sticks are left?
Philippe Lhardy
asked
Jul 17, 2022
by
Philippe Lhardy
7.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
5.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org