226k views
3 votes
A teacher pays $79 for 10 packs of glue sticks. What is the price per pack?​

User U Rock
by
5.8k points

2 Answers

3 votes

Answer: 7.9

Explanation:

79 \ 10 = 7.9

User Angelzzz
by
5.6k points
3 votes
$7.90

Divide 79 into 10 which gives you 7.90.

Check the answer 7.90 multiplied by 10 gives $79
User Chris Stryker
by
5.7k points