Answer:
$0.62
Explanation:
1 quart = 4 cups
2 quarts = 8 cups
So, the carton of pineapple juice is equal to 8 cups.
The price per cup will be the price divided by the number of cups ot contains. price/number of cups
$4.96/8 = $0.62 per cup
Answer:$0.62
5.8m questions
7.6m answers