11.2k views
4 votes
A 2-quart carton of pineapple juice costs $4.96. What is the price per cup?

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.62

Explanation:

1 quart = 4 cups

2 quarts = 8 cups

So, the carton of pineapple juice is equal to 8 cups.

The price per cup will be the price divided by the number of cups ot contains. price/number of cups

$4.96/8 = $0.62 per cup

User PIKP
by
5.4k points
4 votes

Answer:$0.62

Explanation:

User PGH
by
5.2k points