211k views
5 votes
Jasmine bought some pounds of apples at $3.75 per pound and some pounds of bananas at $1.99 per pound. If she bought the same number of pounds for each, write an algebraic expression for the cost of Jasmine's purchase.

Jasmine bought some pounds of apples at $3.75 per pound and some pounds of bananas-example-1

1 Answer

1 vote

apples = a = $3.75

bananas = b = $1.99

Total cost = 3.75x + 1.99x

=

User Lawrence McAlpin
by
6.4k points