108k views
2 votes
Can anyone please help me with this question it’s for math class

Can anyone please help me with this question it’s for math class-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

The price of one apple is $1.20 while the price of one orange is $1.

Step-by-step explanation:

• Let the price of one apple = a

,

• Let the price of one orange = b

The person in front gets 5 apples and 4 oranges for 10 dollars.


5a+4b=10

You get 5 apples and 5 oranges for 11 dollars.


5a+5b=11

Next, solve the system of equations:


\begin{gathered} 5a+4b=10 \\ 5a+5b=11 \\ \text{Subtract} \\ b=1 \end{gathered}

Substitute b=1 to solve for a:


\begin{gathered} 5a+4b=10 \\ 5a+4(1)=10 \\ \text{5a}=10-4 \\ 5a=6 \\ a=(6)/(5) \\ a=\$1.2 \end{gathered}

Therefore, the price of one apple is $1.20 while the price of one orange is $1.

User Ed Summers
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories