99.4k views
5 votes
Lucy makes $20.20 from selling 50.5 ounces of lemonade. find the unit price in dollars per ounce. if necessary round to the nearest cent

User Jdylanmc
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

we need to find $ for 1 ounce

how do we make 50.5 to 1

50.5 ___ = 1

if you divide something by itself it = 1

50.5 ÷ 50.5 = 1

now do the same but to the $

20.20 ÷ 50.5

= $???

that will be the amount for 1 ounce

User Ertemplin
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories