123k views
3 votes
What would the mass in grams, of a 133.46 mol sample of carbon dioxide (CO2) ?

User Jerry Chen
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

To find the mass in grams of the sample, we need the molar mass of CO₂. If we look for the atomic masses of C and O we will find that they are:

C: 12.01 amu

O: 16.00 amu

To find the molar mass of CO₂, we have to mulitply each atomic mass by the number of atoms of each element that are present in our compound.

molar mass of CO₂ = atomic mass of C * 1 + atomic mass of O * 2

molar mass of CO₂ = 12.01 * 1 + 16.00 * 2

molar mass of CO₂ = 44.01 g/mol

Once we know the mass in grams of one mol of CO₂, we can find the mass of our sample. The sample has 133.46 moles of CO₂. So:

mass of sample = number of moles of CO₂ in the sample * molar mass of CO₂

mass of sample = 133.46 mol * 44.01 g/mol

mass of sample = 4282.7 g

The mass of our sample is 4282.7 grams

User Gregory Witek
by
8.2k points