205k views
5 votes
Shopping at a local grocery store and notice Tide laundry detergent cost $ 5.88 for 46 fl oz and $12.10 for 90 fl oz. Calculate and identify which is a better buy.

1 Answer

0 votes

Given:

Tide laundry detergent cost $ 5.88 for 46 fl oz and $12.10 for 90 fl oz.

Required:

Calculate and identify which is a better buy.

Step-by-step explanation:

The cost of 46 fl oz detergent = $5.88

The cost of 1 fl oz detergent


\begin{gathered} =(5.88)/(46) \\ =0.1278 \end{gathered}

Thus the cost of 1 fl oz detergent is $0.1278.

Now the cost of 90 fl oz detergent = $12.10

The cost of 1 fl oz detergent


\begin{gathered} =(12.10)/(90) \\ =0.1344 \end{gathered}

Thus the cost of 1 fl oz detergent is $0.1344.

Thus $ 5.88 for 46 fl oz is a better buy because the rate for 1 fl oz is cheaper for this.

Final Answer:

Tide laundry detergent cost $ 5.88 for 46 fl oz is a better buy.

User Gilad Foyer
by
5.3k points