2-quart carton = $9.96
2-pint carton = $3.94
1 quart ------------------ 2 pints
2 quarts --------------- x
x = 4 pints
Now, divide the rpice by the number of pints
a) 9.96/4 = $2.49/pint
b) 3.94/2 = $1.97 pint
Then, it's cheaper to buy a 2-pint carton of non-dairy creamer