39.1k views
2 votes
The local grocery store is having a sale on sports drinks. For a particular brand ofsports drink, a 12-pack of 16-ounce bottles costs $10. 76. What is the unit price(per ounce) for the sports drink? Round your answer to the nearest cent.

User Michali
by
8.5k points

1 Answer

2 votes

The 12-pack contains bottles of 16 ounces each.

The total content of sports drinks is 12 × 16 = 192 ounces.

The unit price per ounce is the ratio of the total price to the total contents:


p=(10.76)/(192)=0.06

The unit price per ounce is $0.06

User PedroA
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories