46.8k views
5 votes
QUESTION 1How many molecules of C6H12O6 are in 200. grams of C6H1206?

1 Answer

3 votes

To find the number of molecules we must apply for Avogadro's number. This number tells us that in one mole of any substance there are 6.022x10^23 molecules. So the first thing we will do is find the moles contained in 200 grams of C6H12O6 (Glucose).

The molar mass of glucose is 180.06g/mol. So, the moles of glucose will be:


molC_6H_(12)O_6=givengC_6H_(12)O_6*(1molC_6H_(12)O_6)/(MolarMass,gC_6H_(12)O_6)
molC_6H_(12)O_6=200.gC_6H_(12)O_6*(1molC_6H_(12)O_6)/(180.06gC_6H_(12)O_6)=1.11molC_6H_(12)O_6

Now, we apply for Avogadro's number. So, the molecules of glucose will be:


\begin{gathered} moleculesC_6H_(12)O_6=givenmolC_6H_(12)O_6*(6.022*10^(23)molecules)/(1molC_6H_(12)O_6) \\ moleculesC_6H_(12)O_6=1.11molC_6H_(12)O_6*(6.022*10^(23)molecules)/(1molC_6H_(12)O_6) \\ moleculesC_6H_(12)O_6=6.68*10^(23)molecules \end{gathered}

Answer: In 200 grams of C6H12O6 there are 6.68x10^23 molecules

User Hukir
by
7.3k points