6.1k views
6 votes
Lucy received a $70 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $7.49 per pound. After buying the coffee, she had $32.55 left on her card. How many pounds of coffee did she buy?​

User Masud
by
7.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

5 pounds

Explanation:
$70 - $32.55 = 37.45
37.45 ÷ 7.49
= 5

User Agi
by
7.5k points
8 votes
$70/$32.55=$37.45 the amount of money she spent on coffee. We can divide that amount by $7.49 to see how many pounds she brought $37.45/$7.49=5

She brought 5 pounds of coffee.
User Susam Pal
by
6.8k points