148k views
4 votes
Which is the better buy: 18 oz. of rice for $6.30, 12 oz. of rice for $4.56, or 7 oz. of rice for $2.59?

1 Answer

3 votes

Answer:

18oz for 6.30 is the cheapest

Explanation:

0.35$ per oz

0.38$ per oz

0.37$ per oz

:]

User SnehalK
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories