53.4k views
1 vote
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. How much would it cost for 5 oranges?

User Mpettis
by
4.7k points

2 Answers

1 vote
$2.84 divide that by 4 =0.71 times that by 5 =$3.55
User Mixkat
by
5.1k points
5 votes

Answer: $3.55

Explanation:

5 oranges * $2.84/4 oranges =

5 oranges * $0.71/1 orange=

5 oranges/1 orange * $0.71=

5/1 * 0.71=

5*0.71=$3.55

User Huge
by
5.1k points