68.8k views
3 votes
A store sells a package of 25 trading cards for​ $5.25. What is the unit price per​ card?

User Parroty
by
8.6k points

2 Answers

4 votes
The numerator is smaller than the denominator what you divide 5.25 by 25 so the unit price is going to be less than 1.

The unit price is $0.21

Explanation:

25 cards = $5.25

5.25/25 = $0.21
User Nyronium
by
9.0k points
2 votes
The cost of one trading card obtained using the principle of proportionality is $0.21


Given the Parameters:

25 trading cards = $5.25


Let the Cost of one trading card = b


We could set up a proportional system to calculate the Cost of one trading card as
follows :

25 cards = $5.25
1 card = b


Cross multiply:

25b = $5.25


Divide both sides by 25 to isolate b



25b/25 = 5.25 / 25
b= $0.21


Therefore, one trading card costs $0.21
User Reallyinsane
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories