32.1k views
25 votes
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of

the sweet potatoes?

User Tim Seed
by
7.9k points

2 Answers

8 votes

Answer:

1.34

Explanation:

1.34 x 4 = 5.36

User Peter Party Bus
by
7.6k points
1 vote
I think the answer is 1.34
User Reza Abolfathi
by
8.1k points

Related questions

2 answers
3 votes
223k views
2 answers
4 votes
39.3k views