172k views
5 votes
A 9-pack of golf balls costs $16.74. What is the unit price?

2 Answers

3 votes

Answer:$1.86

Explanation:

16.74 divided by 9 = 1.86

User Corbin
by
8.7k points
4 votes

Answer:

$1.86

Explanation:

9x = 16.74 .... x will be the unit price

isolate the variable, same on both sides....

9x/9 = 16.74/9

x = 1.86 (per golf ball or unit price)

User Sparw
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.