60.2k views
0 votes
a car accelerates at a constant rate from 15 m/s to 25 m/s while it travels a distant of 125 m how long does it take to achieve the final speed

2 Answers

1 vote

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Here is another way

d = vo t + 1/2 a t^2 a = change vel /change t = 10/t

125 = 15 t + 1/2 (10/t) t^2

125 = 20 t

t = 125/20 = 6.25 s

User Amin Joharinia
by
7.2k points
5 votes

Answer:

6.25 sec

Step-by-step explanation:

Given: initial velocity = 15 m/s final velocity = 25 m/s, and distance = 125 m

average velocity = (25 + 15)/2

Distance(D) = Rate(R) x Time(T)

125 = ((25 + 15)/2) x T

125 = 20T

T = 6.25 sec

Hence the required time to achieve final speed is 6.25 sec

User Sugarcane
by
6.7k points