Answer:
6.25 sec
Step-by-step explanation:
Given: initial velocity = 15 m/s final velocity = 25 m/s, and distance = 125 m
average velocity = (25 + 15)/2
Distance(D) = Rate(R) x Time(T)
125 = ((25 + 15)/2) x T
125 = 20T
T = 6.25 sec
Hence the required time to achieve final speed is 6.25 sec