menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1. Simon sold candles to raise money for the school dance. He raised a total of $25 for selling 10 candles. Find the unit rate (amount earned per candle).
asked
Aug 8, 2023
177k
views
0
votes
1. Simon sold candles to raise money for the school dance. He raised a total of
$25 for selling 10 candles. Find the unit rate (amount earned per candle).
Mathematics
college
Toya
asked
by
Toya
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The unit rate is $2.50 per candle
Shoover
answered
Aug 8, 2023
by
Shoover
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer: 2.1$ per candle
Adrian Bob
answered
Aug 13, 2023
by
Adrian Bob
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org