177k views
0 votes
1. Simon sold candles to raise money for the school dance. He raised a total of

$25 for selling 10 candles. Find the unit rate (amount earned per candle).

User Toya
by
5.0k points

2 Answers

4 votes
The unit rate is $2.50 per candle
User Shoover
by
4.6k points
3 votes
Answer: 2.1$ per candle
User Adrian Bob
by
5.0k points