156k views
3 votes
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $40.32. What is the price per pint?

1 Answer

2 votes
I think it’s $1.68 because you can divide 40.32 by 24 (pints) which is 1.68
User Ggll
by
7.9k points

Related questions

2 answers
2 votes
204k views
2 answers
0 votes
26.7k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories